Optimisti atklāj burāšanas sezonu Maltā

Februāris Latvijas burāšanā, tāpat kā meteoroloģiskajā kalendārā, vēl ir ziemas mēnesis, līdz ar to, ja vien nav runa par ledusburāšanu, tad komfortablai burāšanai nepieciešami nedaudz atkusuši un siltāki ūdeņi nekā Baltijas jūras piedāvājums. Tādēļ, mācoties no 2021. gada pieredzes, kad uz sacensībām Maltā devās viens Jauniešu burāšanas kluba “Jūrmala”/Jūrmalas sporta skolas audzēknis Jūlijs, šoziem vairāki vecāki, treneru iedrošināti, izlēma sagaidīt pavasari nedaudz agrāk un pieteica savus bērnus Birżebbuġas* pilsētā notiekošajai regatei “Yachting Malta BSC International Regatta 2022”.

Malta ir bijusi apdzīvota kopš aptuveni 5900. g. pirms mūsu ēras. Tās atrašanās vieta Vidusjūras centrā vēsturiski ir piešķīrusi tai lielu stratēģisku nozīmi kā jūras spēku bāzei, salā ir valdījušas vairākas varas, tostarp feniķieši un kartāgieši, romieši, grieķi, arābi, normāņi, Sv. Jāņa bruņinieki, francūži un briti. Lielākā daļa no šīm svešzemju ietekmēm ir atstājušas sava veida pēdas valsts senajā kultūrā.

Šādi interesanti fakti vairāk interesēja sportistus pavadošos vecākus, kuri brīvā brīdī iepazinās arī ar Maltas bruņinieku ordeņa vēsturi un tā saistību ar šo salu. Pašus sportistus vairāk interesēja kas cits: piemēram, ka sacensībām bija pieteikti 86 Optimist klases burātāji (27 no tiem startēja iesācēju grupā, kurā Latvijas pārstāvji nebija pārstāvēti), kā arī 19 ILCA 4 un 10 ILCA 6 klases burātāji. Pārstāvētās valstis: Malta, Latvija, Čehija, Slovākija, Bulgārija, Nīderlande un Turcija. Čehija un Slovākija šajās sacensībās bija ieradušās ar savas valsts izlases burātājiem, tādēļ konkurence bija ļoti sīva. Vismaz vienā kategorijā latvieši ieguva 1. vietu, proti, bijām lielākā ārzemju flote ar 10 optimistiem. Tie bija Rihards no Rīgas jahtkluba, Artis Kristers no Burāšanas akadēmijas/Kluba 360, kā arī Ansis, Toms, Elza Marija, Elizabete, Elza Kristiana, Alise Ance, Nikola un Jēkabs no Jauniešu burāšanas kluba “Jūrmala”/Jūrmalas sporta skolas. Vēl sacensībām bija pieteikts Matīss uz ILCA 4, tomēr viņam sacensībām piedalīties neizdevās, bet 2 treniņu dienas lielajā vējā gan izbaudīja!

Tāpat jāņem vērā fakts, ka visiem latviešiem iekāpšana jahtā 3 dienas pirms sacensībām bija pirmā pieredze pēc garā ziemas pārtraukuma, turpretim Maltas burātāji 2022. gadā vien pēc viņu treneres stāstītā uz ūdens treniņos bija pavadījuši jau 200 stundas!

Kā tad mūsējiem veicās, Maltas piekrastes ūdeņus šķeļot?

Vispirms jāpiemin, ka Latvijas pārstāvji ir pateicīgi Indijas un Kanādas olimpiskajiem burātājiem, kuri sagaidīga Maltas lidostā un palīdzēja nokļūt pēc rezervētajām laivām un sacensību akvatorijai!

Pirmajā treniņu dienā pēc kārtīga aklimatizācijas fiziskā treniņa un nomas laivu un inventāra sadales bērni saņēma aukstu šoku- vējš līdz 25-30 mezgliem, kas pēc ziemas pārtraukuma bija liels pārbaudījums un dažiem “ļāva atklāt” peldsezonu. Iznākuši krastā pēc 4 stundu treniņa, stiprajā vējā un vēsajā ūdenī pārsaluši, daži pat izteicās, ka vairs neko neatceroties no burāšanas un viss esot jāsāk no jauna mācīties. Tās, protams, bija mirkļa emocijas, jo nākamajā dienā lielais vējš bija pierimis, toties viļņi gan bija 6 metrus augsti un neplīstoši, kas atkal dažiem bija neierasti un viļņošanās radīja savus pārdzīvojumus un piedzīvojumus. Trešā un līdz ar to pēdējā treniņu diena bija līdzīga iepriekšējai, tikai jūra bija ne tikai bez vēja, bet arī bez viļņiem, bet ar stipru straumi, kas ļāva labi trenēt startus.

Arī sacensības sākās ar diezgan vāju vēju, tādēļ pirmajā sacensību dienā tika iedots tikai 1 starts, kurā, vislabāk izpildot trenera uzdevumu meklēt vēju atklātā jūrā, uzvaru izcīnīja Latvijas pārstāvis Artis Kristers Graudums, sagādājot lielu pārsteigumu Maltas burātājiem. Šis fakts nepalika nepamanīts arī vietējiem žurnālistiem un nākamajā dienā televīzijas sporta ziņās varējām vērot stāstu par to, ka pēc pirmās sacensību dienas līderis ir tieši Latvijas komandas pārstāvis.

Otrajā sacensību dienā lēnais laiks turpinājās, dodot lielas priekšrocības mazajiem Maltas burātājiem (uz kuru fona pat mazākie latvieši izskatās stipri lieli), bet daži mūsējie turpināja aizvadīt lieliskus startus. Otrai daļai no komandas šie starti bija labs sezonas sākuma grūdiens, jo pašiem šķita, ka rezultāti varētu būt labāki.

Sacensību trešajā dienā (sestdienā) starti bezvēja dēļ nenotika. Kamēr tika gaidīts vējš, latvieši ar savu piemēru, sasienot laivas vienu aiz otras un pašiem iesēžoties trenera motorlaivā, rādīja labu piemēru vietējiem. Nākamajā sacensību dienā latviešu piemēram laivu siešanas tehnikā sekoja arī citi vietējie treneri.

Sacensību pēdējā dienā ļoti maza vēja un stipras straumes apstākļos tika aizvadīts tikai viens brauciens. Kopvērtējumā vislabākos rezultātus Latvijas komandā parādīja Rihards, Ansis un Artis Kristers, attiecīgi iegūstot 6., 13. un 22. vietas.

Visus rezultātus skatīt šeit: Results | Birzebbuga Sailing Club (bscsailing.club)

Vislielākais paldies, protams, visiem sportistiem, vecākiem, Jānim Rupenheitam par bildēm, kuras izmantoja gan rīkotāji savā FB lapā, gan Čehijas burātāji un visi pārējie, kuri pie tām tika, tāpat milzīgs paldies trenerim Dāvim Andersonam un SailCoach trenerei Rüya Çakmakli par trenēšanu un padomiem uz ūdens! Liels paldies “Laivu Lietas” par Baltic vestēm ar Latvijas karogu uz muguras, lai mūsējo komandu varētu pazīt jau pa gabalu!

————-

Pēc sacensībām pirms mājās braukšanas devām iespēju bērniem trenera pavadībā apskatīt Maltu un tās galvaspilsētu Valletu. Vispirms bērni pie Tritonu strūklakas, kas atrodas tieši pie Valletas pilsētas vārtiem, izteica savas vēlēšanās, iemetot strūklakā sīknaudu, tad apskatīja artilērijas lielgabalus, ko 16. gadsimtā uzcēla Svētā Jāņa ordenis, protams, ka apmeklēja Starbuck’s kafejnīcu un Bubble tea, iegādājās suvenīrus, tomēr lielāko pārsteigumu bērniem sagādāja ielu muzikants. Kad bērni tam gāja garām, viņš pajautāja, no kuras valsts mūsu sportisti ir ieradušies. Izdzirdējis, ka esam no Latvijas, muzikants sāka spēlēt un dziedāt dziesmu “Kur tu teci, gailīti mans!” Esot to iemācījies, jo viņam ir draugi Latvijā! Nodziedājuši kopā dziesmu, bērni vēl devās apskatīt skaistās Maltas klinti, redzot arī vietējās ķirzakas, ērgļus un vanagus.

*”Birżebbuġa” maltiešu valodā nozīmē “olīvu aka”. Savukārt maltiešu valoda ir semītu valoda, kas atvasināta no vēlo viduslaiku Sicīlijas arābu valodas ar romāņu valodas virskārtu, kurā runāja maltieši. Maltiešu valoda ir latinizēta runātā vēsturiskā arābu valoda, tādēļ, godīgi sakot, dzirdot vietējos runājam viņu valodā, nebija sajūta, ka joprojām atrodamies Eiropas Savienībā.

Teksts: Ieva Lībķena
Foto: Jānis Rupenheits